"לְשֵׁם יִחוּד קוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא וּשְׁכִינְתֵּיהּ"

כ״ה בכסלו תשפ״ד – 07/12/2023

תפילין מחיר ? תפילין מהודרים – איך מייצרים תפילין

תפילין מחיר ? תפילין מהודרים – איך מייצרים תפילין

תפילין מהודרים ? או תפילין מבהמה דקה? למה יש פערים כל כך גדולים במחיר התפילין ?

מבוא לנושא מצוות התפילין

מעלת התפילין היא רמה ונישאה מעל כל מצוות העשה שכן היא אחת משלושת האותות שמחברות אותנו לברוא עולם ומעידות עלינו שאנחנו יהודים ועושי רצונו. שלושת האותות הם המילה (ברית המילה), שבת קודש והתפילין. וחובה עלינו כל יום מימות החול להניח את התפילין. לתפילין יש הרבה סגולות והם משפיעות אור רוחני עצום לנשמה, התפילין הם סגולה לאריכות ימים, וזו מצווה שיכולה להכריע את הכף לכף זכות בעולם הבא. ועולה תמיה גדולה איך כשאנחנו צריכים זוג תפילין אנחנו הולכים לכל מי שאנחנו מכירים העיקר שתהיה לו כיפה על הראש וקונים ממנו תפילין בלי לבדוק את כשרותם מי פיקח עליהם ? מהם הדקדוקים בהלכות שצריך לשים עליהם דגש ? מי סופר הסתם ? האם יש לו תעודת הסמכה ? מצווה כל כך חשובה ועליונה ואנחנו אפילו לא יודעים איך לגשת אליה כבר, כבר נתקלתי באנשים בתיים שחשבו שהתפילין עשויים מעץ או מפלסטיק ! ולא ידעו את ההבדל בין תפילין מבהמה גסה או תפילין מבהמה דקה. חשוב מאוד לדעת שכמו שאנחנו מקפידים על כשרות המאכלים ומבינים שאם לא נקפיד על הכשרות, חוץ מזה שנעבור עבירות אין ספור בגלל חרקים, בגלל הפרשת חלה, איסור חדש, הפרשת תרומות ומעשרות, אכילת בשר וחלב ועד אין ספור איסורים שעוברים עליהם אם לא מקפידים על כשרות המאכלים, בנוסף לכל אנחנו מטמאים את הנשמה שלנו ומתרחקים מהקב"ה ומתרחקים מהקדושה. כך אנחנו צריכים הרבה יותר להקפיד על כשרות התפילין שכן אם התפילין לא כשרות אנחנו לא מתחילים את הא'-ב' בעבודת השם, את הבסיס לכל המצוות. לכן במאמר הזה אנחנו נשתדל לפרט על דרך ייצור הבתים, מהם ההלכות הבסיסיות שבלעדיהם בתי התפילין לא כשרים, מהם ההידורים שיש בתפילין, על מה לשים דגש ועל מה ניתן לוותר, על כתיבת הפרשיות שההלכות בהם הם רבות מאוד, מה חשוב שיהיה לסופר סתם. איזה תפילין כדאי לקנות לבר מצווה לנער? למה יש פערים כל כך גדולים במחירי התפילין ?איזה סוגי תפילין יש ? מה זה תפילין רבינו תם? תפילין שימושא רבא ? האם יש חשיבות אם אני ספרדי או אשכנזי? ומה צריך לוודא כאשר קונים תפילין.

במאמר הזה ננסה לתת מבט מקיף על ייצור התפילין, בזכות לימוד חשוב זה נוכל לדעת על מה צריך לתת את הדעת כאשר באים לקנות תפילין, וגם לשים לב אם התפילין שיש לנו כשרים (לצערנו לא תמיד ניתן לדעת) וזה גם עוזר להתחבר יותר לתפילין ולהפנים את חשיבותם וכמה השקעה והקפדה נדרשת כדי להוציא מוצר כשר ואיכותי.

פרשיות התפילין

מצוות התפילין מוזכרת בתורה 4 פעמים : פרשת "קדש לי" (בספר שמות יג' א-י ), פרשת "והיה כי יביאך" (בספר שמות יג' יא-טז), פרשת "שמע" (בספר דברים ו' ד-ט), פרשת "והיה אם שמוע" (בספר דברים יא' יג-כא). ואת ארבעת הפרשיות האלה מכניסים לבתי התפילין – תפילין של ראש ולתפילין של יד.

הלכות היסוד בבתי התפילין

בייצור התפילין יש הלכות ודיוקים רבים ומקורן של רוב ההלכות הם "הלכה למשה מסיני" :

בדיני הלכות פרשיות התפילין

 1. לכתוב את הפרשיות בדיו
 2. לכתוב את הפרשיות על קלף

בדיני ייצור בתי התפילין

 1. לעשות תיתורא – עור בתחתית בתי התפילין המשמש כמכסה מלמטה שהפרשיות לא יפלו.
 2. לעשות מעברתא – מקום בתחתית התפילין בצמוד לתיתורא שבו הרצועות עוברות.
 3. שבתי התפילין יהיו מרובעים: א: שהקציצה/הבית (הריבוע העליון) והתיתורא יהיו מרובעים, אורך, רוחב שווים. ב: שהתפירות יהיו מרובעות. ג: יש אומרים שחלוקת הבתים בתפילין של ראש ל ד' בתים הוא גם הלכה למשה מסיני (תשובות הגאונים, הר"ן בסנהדרין, שו"ע הרמ"ע מפאנו )
 4. פרשיות התפילין שנכנסות לבתים צריכות להיות כרוכות בשיער ובקלף (רמב"ם) (יש מחלוקות אם צריך לכרוך את הפרשיות עם שיער או לכרוך את הקלף שעוטף את הפרשיות, וכיום נוהגים לעשות כ2 הדעות ) אנחנו נוהגים לכרוך את הפרשיות עם שיער עגל, כדילזכור את מעשה העגל וכדי שזה יהיה כפרה על חטא העגל.
 5. יש אומרים גם שסדר הנחת הפרשיות בבתים הוא גם הלכה למשה מסיני (ביאור הלכה)
 6. בתפילין של ראש צריך לעשות אות ש בולטת משני צידי התפילין של ראש,בצד ימין אות ש עם 3 ראשים (כמו שין רגילה) ובצד שמאל אות ש עם 4 ראשים. (להסבר על משמעות הש' לחץ כאן)
 7. לתפור את בתי התפילין בגיד – תופרים את הבתים בגיד בהמה או חיה טהורה.נוהגים היום לתפור בגיד שור מהעקב שהוא חזק מאוד.
 8. רצועות העור צריכות להיות שחורות – הלכה למשה מסיני. ויש אומרים שגם הבתים צריכים להיות שחורים הלכה למשה מסיני
 9. צריך לעשות קשר מיוחד בתפילין של יד ותפילין של ראש- הלכה למשה מסיני. וצריך לצאת אות י' בפילין של יד ואות ד' בתפילין של ראש.

שלבי ייצור בתי התפילין – העור

עד ממש לא מזמן כל התפילין היו מיוצרים מעור בהמה דקה כגון כבש, תיש או עז.

דוגמא לתפילין מבהמה דקה קדושים תהיו תפילין
בתי תפילין ישנים מבהמה דקה קדושים תהיו

ע

עד ממש לא מזמן כל התפילין היו מיוצרים מעור בהמה דקה

מאמרים נוספים

נושאים שונים

תפילות

היי צדיק/ה ! 

זיכוי הרבים כבר עשית היום?

שתפ/י אותנו עם החברים

כל הזכויות שלך 😉

קדושים תהיו - לתקן עולם במלכות שדי